Známá i neznámá oblast Sapa

U ubytování v Hà Giangu nás ráno vyzvedl autobus a po osmi hodinách cesty po rozbitých silničkách, nabírání a vysazování vesničanů, pozorování lovu hada u silnice, jsme vystoupili v městě Sapa.

Toto město je jedno z must-see ve Vietnamu, a proto sem míří téměř každý turista. Najdete zde mnoho hotelů, již u autobusu vám budou nabízet výlety a malé děti v tradičním oblečení vám budou nutit náramky. V centru města jsme si připadali trochu jako v nějakém horském letovisku v Itálii, upravené cestičky kolem jezera, kamenný kostel na vydlážděném náměstí a nad tím se vypínají vysoké hory.

Počasí nás tu velmi zaskočilo, první den, od rána pršelo a teplota výrazně klesla. Vyrazili jsme ale i tak do okolních vesnic. Naštívili jsme vesnici Lao Chai. Žijí tu obyvatelé menšiny Hmong. Ti chodí tradičně v černém oblečení zdobeném vyšíváním, vyrábí hliněné nádobí, šíji či pěstují rýži. Nezapomněli jsme navštívit ani dva vodopády kousek za Sapou, ale mnohem lepší jsme objevili další den.

První den jsme stihli ještě odpoledne dojet do vzdálenější Ta Phin. Tam jsme zpozorovali, co deště způsobují. Hlavní cestu zavalila hlína a u jednoho domu uvízl náklaďák v bahně. Usoudila jsem, že z Vietnamu musí každý odjet s nějakým bahenním zážitkem, já jsem stihla v bahně uklouznout už v Hà Giangu samozřejmě.

Další den, jsme se vypravili dále po silnici vedoucí západně od Sapy. Projeli jsme kolem známých vodopádu, přes průsmyk Tram Ton a pokračovali dále po krásné silnici vinoucí se horami a po serpentinách sjeli do širokého údolí pokrytého rýžovými políčky.

Naším cílem byl vodopád Thác Tác Tinh.

Toto místo mne naprosto nadchlo, žádní turisté, kolem jen rýžová políčka, čajové plantáže a jimi se valící průzračný potok.

Když už jsme ale byli v blízkosti nejvyššího vietnamského pohoří, tak jsme si nemohli nechat ujít nejvyšší horu Vietnamu Fansipan, které se přezdívá střecha Indočíny.

Na tu jsme se ostudně kvůli časové tísni vydali lanovkou. Lanovka je v provozu teprve od roku 2016 a jedná se o nejdelší lanovku světa překlenující vzdálenost delší než 6 km.

Po vyběhnutí asi 600 metrů jsme se vyskytli ve výšce 3124 m.n.m. Počasí nám úplně nepřálo a tak výhledy uchvacující úplně nebyly. Škoda, tak třeba příště.

Poznatky z oblasti Sapa

  • Město Sapa je v nadmořské výšce 1500 m.n.m tzn. přibalte si bundu
  • Ne nadarmo se tomuto městu říká město čtyř ročních období během jednoho dne
  • Vydejte se do vzdálenějších míst než 5 km kolem Sapy, za rádiusem 10 km už na turisty téměř nenarazíte
  • Nenechte se zlákat restauracemi na hlavních ulicích a zahněte do vedlejších uliček
  • Nekupujte si na ulicích náramky a tašky od dětí a žen v kostýmech
  • Před zapůjčením motorky si ji zkontrolujte, místo pasu jim zkuste jako zálohu nechat radši občanku
  • Pokud se chcete vyhnout poplatkům za vstup do okolních vesnic, navštivte je buď brzy ráno nebo navečer

 

Preferujete turistické oblasti nebo se radši vydáváte na turisty neobjevená místa?

3 comments on “Známá i neznámá oblast Sapa”

  1. Lily napsal:

    Já mám ráda i turistické oblasti, protože jsou věci a místa, která zkrátka potřebuji vidět a bez turistů to nejde. Ale objevovat něco sám, ne díky tomu, že to psali v Lonely planet, to je taky strašně bezva. A úplně nejlepší je dostat se na nějaké míste, o kterém se sice člověk někde dočetl, ale stejně tam nepotká davy turistů. (To máme zrovna teď, na malajských ostrovech Perhentians – dnes ráno jsem měla pláž sama pro sebe.)

    1. Anna Rojková napsal:

      Díky za názor. Máš pravdu, také většinou nakonec navštívíme i „profláklá“ místa, protože si to nechceme nechat ujít 🙂 Užívej si v Malajsii!

  2. Tomáš napsal:

    SaPa je velice krásná oblast, navíc je to oblast, kde žije jedna z nejznámějších etnických menšin: Hmnogové – http://www.exotickapriroda.cz/blog/clanky/hmongove-aneb-poznejte-jednu-z-etnickych-mensin-ve-vietnamu
    Za článek Vám děkuji, dost mi pomohl 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *