Co nevynechat v Ninh Binh?
Z Nghia Lo vedla cesta zpět do Hanoje, tam následoval jenom krátký přejezd městským autobusem na vlakové nádraží a po dvou hodinách cesty celkem pohodlným vlakem jsme se přesunuli do Ninh Binhu. Jelikož je tato oblast kousek cesty od Hanoje, je mnohem navštěvovanější turisty, ale i zde se dají zajímavá a málo frekventovaná místa. Rovinná krajina je zde posetá vápencovými skalisky, které jsou velmi často obklopené vodní plochou.
Ale teď už k místům, která nezapomeňte navštívit:
Hang Múa
Kousek od turistického střediska Tam Coc jsme navštívili Hang Múa, kde jsme se vyšplhali na vyhlídku, z které se nám otevřel pohled na okolní mokřadovou krajinu s vyčnívajícími krasovými útvary. Po putování do schodů vám určitě přijde vhod návštěva jeskyně. Jedna část jeskyně je zavodněná, pramení zde tzv. Stříbrný pramen, ale skrz průzračnou vodu vede chodníček do zadních částí. Kdo má rád dobrodružství, může se probrodit skrze průzračnou, ale temnou vodu tak daleko, jak se odváží.
Trang An
Asi nejznámější místo v této oblasti, jedno z nejnavštěvovanějších míst ve Vietnamu a také památka UNESCO. Po zakoupení (na Vietnam velmi drahých) lístků nasednete do loďky a paní v rýžovém klobouku vás proveze zátokou řeky, proplujete jeskyněmi a vysadí vás na ostrůvku s pagodou a následně natáčecí lokaci filmu Kong – Ostrov lebek. Toto místo je sice frekventované, ale stojí za návštěvu. Díky vápencovým skalám je tu voda průzračná a vznáší se v ní krásné plavuně.
Bái Đính
Po neobvykle širokých silnicích, podle našeho pozorování předimenzovaných a působících možná až mírně nepatřičně, jsme pokračovali ke komplexu Bai Dinh. Již při cestě jsme si povšimli, jak rozsáhlý a majestátní tento komplex je. Od parkoviště po 1,5 km dlouhé cestě dorazíte k zajímavé vyhlídkové věži. V ní sedí v přízemí obrovský zlatý Buddha a výtah vás vyveze do 12. patra. Odtud se otevírá pohled na veliký kompex chrámů a domků propojených krytými podchody. Hlavní chrám je výrazně nazdobený a téměř až do stropu se v něm tyčí tři zlaté sochy Buddhy. Bronzová socha Buddhy Sykamuni s výškou 10 metrů, váhy 100 tun je dnes nejtěžší sochou ve Vietnamu. Tato socha je odlita z čistého bronzu a byla dovezena z Ruska. Zajímavostí je, že celý komplex byl postaven u původního chrámu, ale většina staveb byla vystavěna v období 2003-2010. Každopádně zážitek to je zajímavý.
Cúc Phương
Opravdový prales! V nejstarším vietnamském národním parku Cúc Phương, kam za rozumný poplatek vjedete dovnitř můžete podniknout od návštěvy záchranné stanice přes krátké procházky až po několikadenní výlety. Nejprve navštivte záchrannou stanici, průvodce vás provede pavilonem masožravců, opic a želv, které zachraňují před lovci a postupně je tu rehabilitují a připravují na návrat do přírody. Mají tu třeba luskouna, leopardíka, asi 15 druhů opic a 20 druhů želv, všechna tato zvířata žijí (nebo spíš vymírají zde na území Vietnamu).
Pak na motorce přejedete asi 20 km do samotného centra pralesa, kde se po úzké stezce vine 7 km pěší okruh. Vysoké stromy, hustý podrost, banánovníky, lijány, kapradiny, všudypřítomný hmyz, pavouci a hlavně ta vlhkost! Pod stromy totiž není ani tak teplo, jako velmi vysoká vlhkost, takže se člověk potí po prvních vyběhnutých schodech. Ale super! Cestou můžete nakouknout do docela hluboké jeskyně (nezapomeňte si čelovku), kde ze stropu visí netopýři, obejděte 1000 let starý strom, tedy alespoň to co z něj zbylo a užijte si pořádnou džungli bez průvodce v patách.. Mají to skvělé udělané, jen se to asi změní s příchodem turistů s velkými foťáky a turistek v lodičkách. Zatím však panenský nedotčená příroda, takže si pospěšte.
Van Long
Vypravte se na lodičky do Van Long, něco jako v oblasti Trang An, akorát s asi setinou turistů. Krasové útvary čnící z průzračné vody, ticho, opice na skalách a tajemné jeskyně. Načasujte si tuto návštěvu na západ slunce, stojí to za to.
Tak to je hodně velká paráda toto 🙂
Určitě to stojí za návštěvu! 🙂